Ako správne vetrať

Ing. Marek Farárik

Správne vetranie bytov sa v súčasnej dobe stáva čím ďalej tým dôležitejšou témou. S postupnou revitalizáciou domov a najmä s výmenou okien končí doba, kedy bolo možné byt vyvetrať aj cez zatvorené okná.

Staré okná boli skutočne často tak netesné, že s prehľadom prepustili viac čerstvého vonkajšieho vzduchu, ako bolo potrebné pre odvod vlhkosti a CO2 z bytu. Samozrejme tepelné straty boli obrovské a náklady na vykurovanie sa vplyvom rastu cien energie stále zvyšovali. Výmenou okien teda ušetríme teplo aj peniaze, ale tiež sa už musíme starať o správne vetranie.

Nové okná sú totiž rádovo tesnejšie ako okná pôvodné. Pokiaľ sú uzatvorené, prejde nimi tak málo vzduchu, že Vám s nadhľadom neumrú kvetiny, keď nieste doma. V dobe prítomnosti ľudí sa vplyvom ich dýchania, ale tiež vplyvom činností ako sprchovanie, varenie alebo umývanie riadu, hromadí vlhkosť, ktorá môže napríklad kondenzovať na oknách alebo tiež spôsobiť plesne.

Často nové okná umožňujú otvorenie do mikroventilačnej polohy a tým privádzať do miestnosti viac čerstvého vzduchu. V čase prítomnosti osôb v miestnosti je určite výhodné túto polohu používať, rovnako to však nie je pre vetranie dostatočné. To určite potvrdí každý, kto sa ráno prebudil a aj napriek nastaveniu mikroventilácie našiel na oknách kvapky vody. Ani vzduch v miestnosti v tomto prípade nebýva celkom kvalitný a prvé čo nás ráno napadne je intenzívne vyvetrať. A to je tiež tá správna cesta k správnemu vetraniu. Vetrať je potrebné krátko, ale intenzívne. Spravidla postačí na dobu 5 až 10 minút trikrát až päťkrát denne, podľa toho ako dlho ste doma. Za túto dobu sa vymení vzduch, ale súčasne nestačí ochladnúť steny. Keď okno zatvoríte, vzduch sa ohrieva nie len od radiátora, ale aj od stien. Preto nie je nutné ani o moc viacej kúriť. V priebehu dňa by nemala relatívna vlhkosť v byte prekračovať 50 %. Dobrým pomocníkom, ktorý Vám pomôže kontrolovať, kedy je potrebné intenzívne vyvetrať môže byť teplomer s vlhkomerom, ktorý je možné kúpiť za niekoľko desiatok eur.

Pokiaľ sa nechcete o správne vetranie starať vôbec, nechcete kúriť zbytočne a zároveň sa nevystavovať riziku plesní, tak si môžete obstarať vetranie pomocou vzduchotechniky so systémom spätného získavania tepla. Toto technické zariadenie je už v dnešnej dobe pomerne cenovo dostupné a výhody tohto riešenia isto aj cez prípadné počiatočné obavy čoskoro oceníte.

Kontaktujte nás: